Ubiquiti AF60-XG 60 GHz
Ubiquiti AF60-XG 60 GHz
4+ km connection range
6 Gbit/s max. throughput
Weatherproof backup radio with 5 GHz and more than 800 Mbps
(1) GbE and (1) 10G SFP+ port
Precision alignment bracket
Integrated GPS and Bluetooth
Terragraph certified
Notice. This product should be purchased in pairs to form connections.
Technical Specifications
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 779 x 664 x 383 mm (30.68 x 26.14 x 15.06") |
| Weight | Without bracket: 8.6 kg (19 lb) With bracket: 13 kg (28.7 lb) |
| Housing materials | UV-stabilized polycarbonate, steel |
| Mounting material | Galvanized steel |
| Mounting bracket | Precision alignment kit (included in scope of delivery) Pole compatibility: Ø40 to 80 mm (Ø1.5 to 3.15") |
| Wind load | 422 N at 200 km/h (94.86 lbf at 125 mph) |
| hardware | |
| Processor | Quad-Core ARM® Cortex® A72 with 1.6 GHz |
| Memory | 2 GB DDR4 |
| Network interface | (1) GbE RJ45 port (1) 1/10G SFP+ port |
| Max. Power consumption | 31,2 W |
| Power method | Passive PoE 4-pair (1, 2+ 3, 6-) (4, 5+ 7, 8-) Passive PoE 2-pair (4, 5+ 7, 8-), only for 44-54 V DC |
| Power supply | 48 V DC, 0.65 A Gigabit PoE adapter (included in scope of delivery) |
| Supported voltage range | 44-54 V DC 22-27 V DC |
| GPS | Yes |
| HF connections | Internal |
| Button | Factory settings reset |
| Operating temperature | -40 to 55 °C (-40 to 131 °F) |
| Operating humidity | 5 to 95 % non-condensing |
| Certifications | FCC, IC, CE, Terragraph |
| software | |
| Operating mode | PtP only |
| Services | UISP, ping watchdog, NTP client, system protocol |
| Utilities | Antenna alignment tool, detection utility, ping, speed test |
| Management application | UISP-Web: Version 1.4.3 and higher UISP iOS™ and Android™: Version 2.19 and higher |
| System | |
| Max. Throughput | 5 GHz: 866.6 Mbit/s 60 GHz: 3.8 Gbit/s/6 Gbit/s (with channel bundling activated) |
| Max. Maximum range | 4 km |
| Encryption | WPA2-PSK (AES) |
| RF | |
| Operating frequency* | 57-66 GHz * Depending on the regulatory region. |
| Channel bandwidth | 2160 MHz/4320 MHz (with channel bundling enabled) |
| Operating channels | 58320, 59400, 60480, 61560, 62640, 63720, 64800 MHz* *Depending on the channel bandwidth. |
| Polarization | Vertical linear |
| Beam width | Azimuth: 3 dB 1.6° Elevation: 3 dB 1.6° |
| Backup RF | |
| Operating frequency* USA/California | U-NII-1 5150-5250 MHz U-NII-3 5725-5850 MHz |
| Worldwide | 5150-5875 MHz *Depending on the regulatory region. |
| Channel bandwidth | 20/40/80 MHz |
| Polarization | Dual-linear |
| Beam width | Azimuth: 3 dB 5° Elevation: 3 dB 5° |
| LEDs | |
| Power | Flashing white: booting process in progress. White: not connected to the UISP™ console. Blue: connected to the UISP console |
| Ethernet | Flashing blue: Ethernet activity |
| GPS | Blue: reception of at least (4) GPS satellite signals |
| 60G | Blue: active connection |
| 5G | Blue: active connection |
Details about Ubiquiti AF60-XG 60 GHz
Manufacurer:
Weight:
Storage:
Recommended accessories for Ubiquiti AF60-XG 60 GHz
Reviews for Ubiquiti AF60-XG 60 GHz
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti AF60-XG 60 GHz- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience