Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio
Article Nr 183225EAN 817882029247
Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio
Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio
5 GHz PtMP LTU client with extended RF performance, works in a PtMP environment with the LTU-Rocket as base station.
5 GHz, 25+ km link range
Over 900 Mbps throughput*
Dedicated spectral analysis radio
Integrated radome
Note. Only compatible with LTU devices.
*FW version 2.3.0 and higher.
Technical specifications
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 316.5 x 316.5 x 174.3 mm (12.46 x 12.46 x 6.86 inches) |
| Weight | 1.3 kg (2.87 pounds) |
| Housing material | UV-stabilized polycarbonate |
| Mounting | Pole mount (kit included) |
| Wind load | 150 N at 200 km/h (33.72 lbf at 125 mph) |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| hardware | |
| Network interface | (1) GbE RJ45 port |
| Power method | Passive 24 V PoE (pairs 4, 5+ 7, 8-) |
| Power supply | 24 V, 0.5 A Gigabit PoE adapter (included in scope of delivery) |
| Supported voltage range | 22-26 V direct current |
| Max. Power consumption | 9W |
| ESD/EMP protection | Air/contact: ± 24 kV |
| Operating temperature | -40 to 60 °C (-40 to 140 °F) |
| Operating humidity | 10 to 90 % non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| software | |
| Modes | PtMP CPE, PtP* *Firmware of series 1.5.1 and higher 1.5.x. |
| Services | SNMP, SSH, dynamic DNS, web server, remote protocol, ping watchdog |
| Utility programs | airView®, speed test, alignment, detection, ping, traceroute, cable test, constellation |
| Automatic distance adjustment | Yes |
| Automatic power adjustment | Yes |
| Network | Bridge/Router* mode *Router mode is only available in PtMP CPE mode. |
| Security mode | Yes |
| Static reporting | Yes |
| Management interface | Bluetooth management for easy setup via the WEB user interface of the UISP app |
| Minimum requirements for the software | Any modern iOS™ or Android™ based smartphone with web browser |
| System | |
| Maximum throughput | 900+ Mbit/s* *FW version 2.3.0 and higher. |
| Encryption | WPA2-PSK (AES) |
| Uplink/downlink ratio | 25/75, 33/67, 50/50 |
| RF | |
| Operating frequency* US/CA U-NII-1 U-NII-2A U-NII-2C U-NII-3 EU Worldwide | 5150 - 5250 MHz 5250 - 5350 MHz 5470 - 5725 MHz 5725 - 5850 MHz 2400 - 2483.5 MHz 5150 - 5875 MHz 2400 - 2483.5 MHz 4800 - 6200 MHz *Depending on the regulatory region. |
| Max. conducted transmission power | 22 dBm (per chain) |
| Channel bandwidth | 10/20/30/40/50/60/80/100 MHz* *FW version 2.3.0 and higher. |
| Antenna gain | 24 dBi |
| Beam width | 14° |
| Side lobe level | -10 dB |
| Ratio from front to rear | 27 dB |
Details about Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 183225EAN13 817882029247Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
LTU-Pro
Weight:
2.650000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio
Reviews for Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti LTU-PRO-EU P2MP 5GHz Ltu Client Radio- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience
