Ubiquiti sector antenna Horn-5-60
Article Nr 178499
Ubiquiti sector antenna Horn-5-60
Ubiquiti sector antenna Horn-5-60
5 GHz horn antennas with beam width and precise beam angles for specific beam shaping in the range from 30° to 90°.
Improved beamforming
Improved co-location performance
One-button release for easy changing of antennas
Compatible with airFiber, LTU and airMAX radios
Technical Specifications
| Horn-5-30 | |
|---|---|
| Dimensions | Ø 221.4 x 184.2 mm (8.71 x 7.3") |
| Weight | 1.1 kg (2.4 pounds) |
| Supported frequency range | 5.15 - 5.85 GHz |
| Gain | 19 dBi |
| HPOL beamwidth | 30° |
| VPOL beamwidth | 30° |
| Elevation beamwidth | 30° |
| Maximum VSWR | 1,7:1 |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Wind load | 56 N at 200 km/h (12.6 lbf at 125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 17 dB |
| Horn-5-45 | |
|---|---|
| Dimensions | Ø 175 x 96 mm (6.9 x 3.78") |
| Weight | 1.34 kg (3 pounds) |
| Supported frequency range | 5.15-5.85 GHz |
| Gain | 15.5 dBi |
| HPOL beamwidth | 45° |
| VPOL beamwidth | 45° |
| Elevation beam width | 45° |
| Maximum VSWR | 1,7:1 |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Wind load | 56 N at 200 km/h (12.6 lbf at 125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 17 dB |
| Horn-5-60 | |
|---|---|
| Dimensions | 161.6 x 173.3 x 170.9 mm (6.4 x 6.82 x 6.73 inches) |
| Weight | 720 g (1.6 pounds) |
| Supported frequency range | 5.15-5.85 GHz |
| Gain | 16 dBi |
| HPOL beamwidth | 60° |
| VPOL beamwidth | 60° |
| Elevation beamwidth | 30° |
| Maximum VSWR | 2:1 |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Wind load | 50 N at 200 km/h (11.2 lbf at 125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 17 dB |
| Horn-5-90 | |
|---|---|
| Dimensions | 152.1 x 186.8 x 113.2 mm (5.99 x 7.35 x 4.46 inches) |
| Weight | 920 g (2 pounds) |
| Supported frequency range | 5.15-5.85 GHz |
| Gain | 13 dBi |
| HPOL beamwidth | 90° |
| VPOL beamwidth | 90° |
| Elevation beamwidth | 45° |
| Maximum VSWR | 2:1 |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Wind load | 46 N at 200 km/h (10.3 lbf at 125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 17 dB |
Details about Ubiquiti sector antenna Horn-5-60
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 178499In stock 1 ItemDelivery Time Delivery in 1-3 daysCondition New
Manufacurer:
Horn-5-60
Weight:
6.250000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti sector antenna Horn-5-60
Reviews for Ubiquiti sector antenna Horn-5-60
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti sector antenna Horn-5-60- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience

