Ubiquiti NanoStation Loco5AC
Article Nr 178399EAN 817882027250
Ubiquiti NanoStation Loco5AC
Ubiquiti NanoStation Loco5AC
Compact, UISP-capable WLAN radio in the classic NanoStation design and an updated airMAX AC chipset.
5 GHz, 10+ km connection range
450+ Mbps throughput
Special spectral analysis radio
Technical specifications
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 179 x 77.5 x 59.1 mm (7.05 x 3.05 x 2.33") |
| Weight | 0.18 kg (6.35 ounces) |
| Housing material | UV-stabilized plastic |
| Mounting | Pole mount kit (included) |
| hardware | |
| Network interface | (1) GbE RJ45 port |
| Power method | Passive PoE 2-pair (pairs 4, 5+ 7, 8 return) |
| Power supply | 24 V, 0.3 A Gigabit PoE supply* *PoE adapter not included. |
| Supported voltage range | 24V ±10% |
| Max. Power consumption | 7W |
| LEDs | Power, Ethernet, (4) signal strength |
| Operating temperature | -40 to 70 °C (-40 to 158 °F) |
| Operating humidity | 5 to 95 % non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| system | |
| Gain | 13 dBi |
| Channel bandwidths | 10/20/30/40/50/60/80 MHz |
| Cross-pole isolation | 20 dB min. |
| Max. VSWR | 1,8:1 |
| Beam width | 45° (H-pole) / 45° (V-pole) / 45° (elevation) |
| Polarization | Dual linear |
| Operating frequency (MHz) | |
| Worldwide | 5150-5875 MHz |
| USA U-NII-1 U-NII-2A U-NII-2C U-NII-3 | 5150-5250 MHz 5250-5350 MHz 5240-5725 MHz 5725-5850 MHz |
| Management radio (MHz) | |
| Worldwide | 2412 - 2472 MHz |
| USA/California | 2412 - 2462 MHz |
Details about Ubiquiti NanoStation Loco5AC
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 178399EAN13 817882027250Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
Loco5AC
Weight:
0.350000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti NanoStation Loco5AC
Reviews for Ubiquiti NanoStation Loco5AC
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti NanoStation Loco5AC- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience
