Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD
Article Nr 148956EAN 817882022828
Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD
Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD
True spectrally efficient, noise-resistant PTP technology with more than 1 Gbit/s, specially developed for WISPs.
5 GHz, over 100 km connection range
1000+ Mbit/s throughput
Dedicated spectral analysis radio
Integrated GPS synchronization
2+ Mpps processing
Technical specifications
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 224 x 82 x 48 mm (8.82 x 3.23 x 1.89") |
| Weight | 0.35 kg (0.77 pounds) |
| Mounting | airFiber X mount (compatible with rocket mount) GPS mast mount (included) |
| Weatherproof | IP67* *After installation of IP67 upgrade kit (included). |
| Hardware | |
| Network interface | (1) GbE RJ45 port |
| Power method | Passive PoE (pins 1, 2, 4, 5 (+) and pins 7, 8, 3, 6 (-)) |
| Power supply | 24 V, 1 A PoE Gigabit adapter (included in the scope of delivery) |
| Supported voltage range | 18-54 V direct current |
| Max. Power consumption | 12W |
| GPS antenna | External magnetic stand |
| Operating temperature | -40 to 55 °C (-40 to 131 °F) |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| software | |
| Modes | PtP master/slave |
| Max. Throughput | 1+ Gbit/s |
| Max. Range* | 100+ km *Throughput and range values may vary depending on environmental conditions. |
| Encryption | AES-256 |
| RF | |
| Max. Transmission power* | 29 dBm *Depending on regional regulations. |
| Frequency accuracy | ± 2.5 ppm without GPS synchronization ± 0.2 ppm with GPS synchronization |
| Channel bandwidth | 10/20/30/40/50/60/80/100 MHz selectable programmable uplink and downlink duty cycles |
| Operating frequency (MHz) | |
| Worldwide | 4800 - 6200 MHz* *Depending on regional regulations. |
| US/CA U-NII-1 U-NII-2A U-NII-2C U-NII-3 | 5150 - 5250 MHz 5250 - 5350 MHz 5470 - 5725 MHz 5725 - 5850 MHz |
Details about Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 148956EAN13 817882022828Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
AF-5XHD
Weight:
1.164000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD
Radio relay
Reference120387
110.95
Radio relay
Reference120389
315.65
Reviews for Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti AirFiber, AirFiber, airFiber 5XHD- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience





