Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight
Article Nr 118558EAN 810354021954
Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight
Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight
5 GHz, 30 dBi RocketDish LW antenna with extended parabolic dish depth that suppresses noise in co-location applications.
2x2 dual polarity performance
Robust mechanical design for outdoor use
Compatible with Rocket Prism 5AC
Technical specifications
| RD-5G30-LW | |
|---|---|
| Dimensions | 650 x 650 x 386 mm (25.6 x 25.6 x 15.2") |
| Weight | 7.4 kg (16.31 pounds) |
| Frequency range | 5.1 - 5.9 GHz |
| Gain | 30 dBi |
| HPOL beamwidth | 5.8° (3 dB) |
| VPOL beamwidth | 5.8° (3 dB) |
| F/B ratio | 30 dB |
| Max. VSWR | 1,6:1 |
| Wind load | 790 N at 200 km/h (178 lbf at 125 mph) |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 35 dB Min. |
| ETSI specification | EN 302 326 DN2 |
| Mounting | Universal pole mount, rocket mount and weatherproof RF connectors included in delivery |
Details about Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 118558EAN13 810354021954Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
RD-5G30-LW
Weight:
9.800000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight
Reviews for Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit, Light Weight- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience
