Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector
Article Nr 114259EAN 810354021428
Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector
Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector
5 GHz, 60°, 21 dBi BaseStation sector antenna for Point-to-MultiPoint (PtMP) networks.
2x2 dual polarity performance
Robust mechanical design for outdoor use
Compatible with Rocket Prism 5AC
Technical Specifications
| AM-5AC21-60 | |
|---|---|
| Dimensions | 750 x 173 x 78 mm (29.5 x 6.8 x 3") |
| Weight | 4.8 kg (10.6 pounds) |
| Frequency range | 5.10 - 5.85 GHz |
| Gain | 21 dBi |
| HPOL beamwidth | 60° (6 dBi) |
| VPOL beamwidth | 60° (6 dBi) |
| Electrical beamwidth | 4° |
| Electrical down tilt | 2° |
| Max. VSWR | 1,5:1 |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Wind load | 391 N at 200 km/h (88 lbf at 125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 25 dB Min. |
| ETSI specification | EN 302 326 DN2 |
| Mounting | Universal pole mount, RocketM mount and weatherproof RF jumpers included in the scope of delivery |
Details about Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 114259EAN13 810354021428Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
AM-5AC21-60
Weight:
6.250000
Storage:
Zentrallager
Downloads
Recommended accessories for Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector
Reviews for Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti airMAX AC 5 GHz, 21 dBi, 60° sector- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience
