Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC
Article Nr 114238EAN 810354021411
Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC
Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC
2x2 dual polarity output
Robust mechanical design for outdoor use
Includes radome and metal cover
Compatible with Rocket Prism 5AC, Rocket M5
Technical specifications
| RD-5G31-AC | |
|---|---|
| Dimensions | 748 x 748 x 349 mm (29.45 x 29.45 x 13.74") |
| Weight | With bracket: 7.6 kg (16.76 lb) |
| Frequency range | 5.1 - 5.8 GHz |
| Gain | 31 dBi |
| Max. VSWR | 1,4:1 |
| Wind load | 1,028 N at 200 km/h (231 lbf at 125 mph) |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 35 dB Min. |
| ETSI specification | EN 302 326 DN2 |
| Mounting | Universal pole mount, RocketM mount and weatherproof RF connectors included in delivery |
Details about Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 114238EAN13 810354021411Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
RD-5G31-AC
Weight:
13.070000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC
Reviews for Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti RocketDish 31dBi, 5GHz, Rocket Kit, RD-5G31-AC- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience
