Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz
Article Nr 114237EAN 810354022708
Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz
Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz
airMAX AC technology for a throughput of up to 500+ Mbps.
5 GHz frequency band
500+ Mbps throughput
Capacity for more than 50 customers
Special spectral analysis radio
Technical specifications
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions | 162 x 84 x 37 mm (6.4 x 3.3 x 1.5") |
| Weight | 250 g (8.8 ounces) |
| Housing material | UV-stabilized plastic |
| hardware | |
| Network interface | (1) GbE RJ45 port |
| Power method | Passive PoE (pairs 4, 5+ 7, 8 return) |
| Power supply | 24 V, 0.5 A Gigabit PoE adapter (included in scope of delivery) |
| Max. Power consumption | 8,5 W |
| ESD/EMP protection | Air/contact ± 24 kV |
| HF connections | (2) RP-SMA (waterproof) |
| LEDs | Power, LAN, (4) signal strength |
| Shock and vibration | ETSI300-019-1.4 |
| Operating temperature | -40 to 80 °C (-40 to 176 °F) |
| Operating humidity | 5 to 95 % non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Management radio (MHz) | |
| Worldwide | 5150 - 5875 MHz |
| US/CA U-NII-1 U-NII-2A U-NII-2C U-NII-3 | 5150 - 5250 MHz 5250 - 5350 MHz 5470 - 5725 MHz 5725 - 5850 MHz |
Details about Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 114237EAN13 810354022708Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
R5AC-Lite
Weight:
0.668000
Storage:
Zentrallager
Downloads
Recommended accessories for Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz
Radio relay
Reference107372
101.70
Radio relay
Reference107373
51.10
Radio relay
Reference107408
133.20
Radio relay
Reference107458
146.50
Reviews for Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti Rocket R5AC-Lite AirMax outdoor client 5GHz- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience





