Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE
Article Nr 113537EAN 810354022449
Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE
Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE
High-performance 5 GHz bridge with 16 dBi.
5 GHz frequency band
Cost-effective, powerful
Plug-and-play integration with airMAX antennas
Technical specifications
| NBE-M5-16 | |
|---|---|
| Dimensions | 140 x 140 x 54 mm (5.51 x 5.51 x 2.13") |
| Weight | 0.320 kg (0.71 pounds) |
| Power supply | 24 V, 0.5 A Gigabit PoE |
| Max. Power consumption | 6W |
| Gain | 16 dBi |
| Network interface | (1) 10/100/1000 Ethernet port |
| Processor specifications | Atheros MIPS 74Kc, 533 MHz |
| Memory | 64 MB DDR2, 8 MB Flash |
| LEDs | (1) Power, (1) LAN, (4) WLAN |
| Signal strength LEDs | Software customizable to match user-defined RSSI values |
| Max. VSWR | 1,5:1 |
| Channel sizes | 5/8/10/20/30/40 MHz |
| Polarization | Dual-Linear |
| Enclosure | UV-stabilized plastic for outdoor use |
| Mounting | Pole mounting (kit included), wall mounting |
| Wind load | 21.4 N at 200 km/h (4.8 lbf at 125 mph) |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| ESD/EMP protection | Air: ± 24 kV, contact: ± 24 kV |
| Operating temperature | -40 to 70 °C (-40 to 158 °F) |
| Operating humidity | 5 to 95 % non-condensing |
| Wireless approvals | FCC, IC, CE |
| RoHS compliance | Yes |
| Salt spray test | IEC 68-2-11 (ASTM B117), Equivalent: MIL-STD-810 G Method 509.5 |
| Vibration test | IEC 68-2-6 |
| Thermal shock test | IEC 68-2-14 |
| UV test | IEC 68-2-5 at 40 °C (104 °F), Equivalent: ETS 300 019-1-4 |
| Wind-driven rain test | ETS 300 019-1-4, Equivalent: MIL-STD-810 G Method 506.5 |
| Operating frequency MHz | |
| Worldwide | 5150 - 5875 |
| USA U-NII-1 U-NII-2A U-NII-2C U-NII-3 | 5150 - 5250 5250 - 5350 5470 - 5725 5725 - 5850 |
Details about Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 113537EAN13 810354022449Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
NBE-M5-16 EU
Weight:
0.770000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE
Reviews for Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti NanoBeam M5, 5GHz, 16 dB, airMax, CPE- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience

