Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit
Article Nr 107367EAN 810354021282
Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit
Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit
5 GHz, 30 dBi or 34 dBi high-performance antenna.
2x2 dual polarity performance
Robust mechanical design for outdoor use
Includes radome and metal cover
Compatible with Rocket Prism 5AC, Rocket M5
Technical specifications
| RD-5G34 | |
|---|---|
| Dimensions | 1050 x 1050 x 421 mm (41.34 x 41.34 x 16.57") |
| Weight | 13.5 kg (29.76 pounds) |
| Frequency range | 4.9 - 5.8 GHz |
| Gain | 4.9 GHz: 30 dBi 5 - 5.8 GHz: 34 dBi |
| HPOL beamwidth | 3° (3 dB) |
| VPOL beamwidth | 3° (3 dB) |
| F/B ratio | 42 dB |
| Max. VSWR | 1,4:1 |
| Wind load | 1,779 N at 200 km/h (400 lbf at 125 mph) |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 35 dB Min. |
| ETSI specification | EN 302 326 DN2 |
| Mounting | Universal pole mount, rocket mount and weatherproof RF connectors included in delivery |
| RD-5G30 | |
| Dimensions | 650 x 650 x 304 mm (25.6 x 25.6 x 11.97") |
| Weight | 9.8 kg (21.61 pounds) |
| Frequency range | 4.9 - 5.8 GHz |
| Gain | 4.9 GHz: 26 dBi 5 - 5.9 GHz: 30 dBi |
| HPOL beamwidth | 5° (3 dB) |
| VPOL beamwidth | 5° (3 dB) |
| F/B ratio | 34 dB |
| Max. VSWR | 1,4:1 |
| Wind load | 787 N at 200 km/h (177 lbf at 125 mph) |
| Wind survivability | 200 km/h (125 mph) |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-pole insulation | 35 dB Min. |
| ETSI specification | EN 302 326 DN2 |
| Mounting | Universal pole mount, rocket mount and weatherproof RF connectors included in delivery |
Details about Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 107367EAN13 810354021282Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
RD-5G30
Weight:
9.490000
Storage:
Zentrallager
Downloads
Recommended accessories for Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit
Reviews for Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about Ubiquiti RocketDish 30dBi, 5GHz, Rocket Kit- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience
