NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station
Article Nr 106617EAN 810354022340
NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station
NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station
Cost-effective and efficient broadband 5 GHz CPE.
5 GHz frequency band
Cost-effective, powerful
Plug-and-play integration with airMAX antennas
Technical specifications
| Dimensions | 161 x 31 x 80 mm (6.31 x 1.22 x 3.15") |
| Weight | 180 g (6.35 ounces) |
| Power supply (PoE) | 24V, 0.5A |
| Max. Power consumption 5.5 W | 5,5 W |
| Power method | Passive PoE (pairs 4, 5+ 7, 8 return) |
| Operating frequency MHz Worldwide USA USA DFS | 5170-5875 5725-5850 5250-5850 |
| Gain | 13 dBi |
| Network interface | (1) 10/100 Ethernet port |
| Processor specifications | Atheros MIPS 24Kc, 400 MHz |
| Memory | 64 MB DDR2, 8 MB Flash |
| Frequency | 5 GHz |
| Cross-pole isolation | At least 20 dB |
| Max. VSWR | 1,4:1 |
| Beam width | 45° (H-pole) / 45° (V-pole) / 45° (elevation) |
| Polarization | Dual-linear |
| Housing | UV-stabilized plastic for outdoor use |
| Mounting | Pole mount (kit included in scope of delivery) |
| Operating temperature | -30 to 75 °C (-22 to 167 °F) |
| Operating humidity | 5 to 95 % non-condensing |
| Wireless approvals | FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| RoHS compliance | Yes |
| Shock and vibration | ETSI300-019-1.4 |
Details about NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station
Category Radio relayBrand UbiquitiReference 106617EAN13 810354022340Delivery Time Ordered and in stock. Please contact us for more information.Condition New
Manufacurer:
LocoM5(EU)
Weight:
0.557000
Storage:
Zentrallager
Recommended accessories for NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station
Reviews for NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Do you have any questions about NanoStation Loco M5, antenna 13dBi, outdoor client MIMO 5GHz, AirMax Station- Contact our experts
Benjamin M. Tanner – Managing Director and Security Expert
Do you need individual advice for your project? Do you have any questions about products, project planning or installation? As a managing director with over 18 years of experience in the field of security technology, I would be happy to help you and answer your personal concerns.
- Personal advice
- Trained Expert
- Fast Reply
- 20 years of experience